تأثير رواني دو رنگ آبي و قرمز بر انسانشما كدام رنگ را بيشتر مي پسنديد ؟

آبي

يا

قرمز
 

چگونگي تأثيرپذيري ما انسانها از رنگ‌ها ماهيت كاملاً رواني دارد و به طور غيرمستقيم در هنجارها، واكنش‌ها، عكس العمل‌ها و رفتارهاي فرد مؤثر است‌. با دانستن تأثير رنگها، در استفاده و يا عدم استفاده آن با آگاهي كامل براي رسيدن به بسياري از هنجارها و دوري از ناهنجاريها، به اين اهداف نايل مي‌شويم‌:

رنگ آبي‌:
آبي رنگي است‌، صاف‌، روشن‌، باطراوت‌، آرام‌، شيرين‌، ساكت و اميدوار كننده‌. اصولاً رنگ آبي يك رنگ مقدس در فرهنگ دين اسلام است و چون آسمان به رنگ آبي است و جايگاه فرشته‌ها و موجودات پاك است داراي تقدس مي‌باشد. گنبدهاي آبي رنگ و نيز مناره‌هاي آبي همانند پلي بين زمين و آسمان محسوب مي‌شوند. رنگ آبي انسان را به سوي دقيق شدن در بي‌نهايت سوق مي‌دهد. حضرت امام جعفر صادق (ع‌) خطاب به مفضل مي‌فرمايند: تفكر شما در رنگ آسمان كه خداوند آن را به اين رنگ آفريده است و موافق‌ترين رنگهاست‌، ديده و نور بصر را تقويت مي‌نمايد. اطبأ مي‌گويند كه اگر كسي را ضعفي در ديده پديد آمده باشد بايد نظر كند به كبود مايل به سياهي‌. حضرت مي‌فرمايند: پس تفكر كن كه چگونه رنگ آسمان را كبود مايل به سياهي گردانيده كه مكرر نظر كردن به آسمان به ديده‌ها ضرر نرساند.» با توجه به رنگ‌ها حتي اگر در سطح وسيعي باشد ايجاد خستگي و يا آثار سوء ديگري نمي‌كند. رنگ آبي از لحاظ رواني نوعي تسكين دهند بوده و براي دردهاي عصبي و بيداري بسيار مفيد است‌. دكتر مك فوتون علت اين مسئله را در خنثي كردن هيدروژن كربن اضافي از طريق توليد اكسيژن لازم توسط رنگ آبي مي‌داند. اين رنگ حرارت اضافه بدن را كاهش مي‌دهد و براي بيماران تب دار، كم خواب‌، عصبي‌، وسواسي بسيار مفيد است‌. براساس اين كه رنگ آبي نوعي حالت سردكنندگي دارد و نبض و تنفس را متعادل مي‌كند. رنگ آبي نوعي آرامش دروني به فرد مي‌دهد و به او كمك مي‌كند تا بيرون گرا باشد و براي آرامش يافتن و گشاده‌رويي در مقابل ديگران بسيار مناسب است‌. آبي مظهر دوستي و صداقت‌، روشني و آرامي كنايه از وفاداري است و نوعي توازن و هماهنگي بين فرد و سايرين برقرار مي‌سازد.

رنگ قرمز:
اين رنگ داراي كشش و قدرت زيادي است و مثبت و تهييج كننده است‌. از اين رو استفاده از آن بايد بر اساس اصول خاصي استفاده شود. افراد عصبي نبايد در معرض اين رنگ قرار بگيرند، زيرا موجب تشديد ناراحتي‌شان خواهد شد. قرمز فشارخون را بالا مي‌برد و باعث مي‌شود كه كشش عضلاني بدن افزايش يابد و در واقع آثار قرمز معادل با فعاليت اعصاب سمپاتيك است‌. فعاليت عمومي انسان و حيوان را زياد مي‌كند. اين رنگ خاصيت هشدار دهنده و اعلام خطر دارد و استفاده آن در تابلوهاي قرمز رنگ خطر و چراغ‌هاي قرمز راهنمايي و رانندگي و... همگي نشاني از توجه دادن و آگاه كردن افراد درباره امر خاصي است‌. در بين حيوانات زنبورها بيشترين تأثير را از رنگ قرمز مي‌گيرند به واسطة اين رنگ به سرعت جذب آن و به سوي گل‌هاي داراي رنگ قرمز متمايل مي‌شوند. اين رنگ خاصيت اشتهاآوري دارد و بدين جهت بهتر است كه وسايل آشپزخانه و رستوران‌ها و غذاخوري‌ها از اين رنگ انتخاب شوند. ظرف قرمز باعث تحريك اشتها در كودكان مي‌شود. اما هم چنين رنگ قرمز گريه كودكان را تشديد مي‌كند و نگاه طولاني به آن موجب سردرد مي‌شود. رنگ قرمز براي مدت كوتاهي خوشايند است و پس از آن آزار دهنده و باعث اذيت رواني و ايجاد خستگي مي‌شود. بيشترين تأثير رنگ قرمز در رده‌هاي كوتاه مدت امتحانات و مسابقات ورزشي است كه باعث تحريك روان فرد مي‌شود.
اين رنگ در معالجه و درمان بيماران مبتلا به سرخك و مخملك بسيار اهميت دارد. اين رنگ عامل مؤثري در تشديد رويش گياهان است‌. رنگ قرمز اعصاب و خون را تحريك و با آثار مضر سرما مبارزه مي‌كند. اين رنگ در دامداري و كشاورزي فوق العاده مؤثر است زيرا عمل بلع را افزايش مي‌دهد و شير گاوها را زياد مي‌كند. در كابوكي ژاپن رنگ قرمز نشان دهنده هيجان است‌.

بازگشت به اخبار شاخه   اخبار
اخبار قدیمی تر
نویسنده :hesami|ديگر... | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

Template Designer parpar.irتغییریافته توسط سایت آموزشهاwww.amozeshha.ir
Powered By Persian E107 BY Iranscripts.Com Sponsor : MehrHost.Com